Przeskocz do treści

W ePUAP2 dodwanie załączników ciągle na Javie…

Chyba każdy z nas dobrze wie, że pieniądze wydane na informatyzację w którejkolwiek z agend lub organizacji rządowych, samorządowych lub budżetowych są pieniędzmi zmarnowanymi, a na kontraktach rządowych gigantyczną kapustę zbijają korporacje produkując w zamian za to nie mniej gigantyczne gówno.

Ale żeby udostępniać platformę do załatwiania spraw obywatelskich przez Internet, która nie umożliwia dodawania załączników to już chyba lekka przesada...

Próba dodania załączników w do tworzonej wiadomości w ePUAP2 po prostu mnie pokonało! Odpowiedź z ePUAP2 dorżnęła mnie!

Preludium dramatu

Wykonane kroki (opisane w zgłoszeniu do ePUAP2):

 1. Klikam Wybierz załącznik.
 2. Otwiera się okno "Wybierz załącznik" z tekstem "Brak elementów do wyświetlenia".
 3. Klikam + Dodaj plik z dysku.
 4. Otwiera się okno "Dodaj plik z dysku".
 5. Klikam Dodaj plik. Wybieram plik dwuklikając na nim.
 6. W oknie "Dodaj plik z dysku" widzę komunikat "Plik został zapisany na serwerze".
 7. Klikam Zamknij.
 8. W oknie "Wybierz załącznik"... ponownie widzę "Brak elementów do wyświetlenia" (???).
 9. Klikam Zamknij po raz drugi. Wracam do wniosku. Załącznik nie zostaje dodany.

Oto zrzutka ilustrująca problem:

O ergonomii powyższego w ogóle nie ma co mówić! Czy raczej warto rzecz krótko: trzeba mieć kompletnie nasrane we łbie, żeby zaprojektować dodawanie załączników rozpisane na trzy okna i dziewięć kroków!

Który to mechanizm ponadto... nie działa!

Alternatywne rozwiązanie?

Poniżej klawisza Wybierz załącznik znalazłem drugi -- Dodaj załącznik. Konia z rzędem temu, kto zgadnie, czym różnią się te dwa klawisze. Ale to w sumie nieistotne, bo ten drugi klawisz też nie działa!

Pierwsze kliknięcie nie daje żadnego efektu. Drugie kliknięcie natomiast wyświetla...

Poczułem się pokonany. Postanowiłem spytać, jak dodać załącznik do sprawy?

Odpowiedź z ePUAP2...

...można streścić śpiewając "A wszystko to... bo Ciebie kocham!". Nie, nie, nie...

A wszystko to, bo dziadowski ePUAP do dziś używa Javy do przesyłania plików, która przecież nie działa od 2015 roku w przeglądarce Chrome (ani w Edge). Mimo, że od lat dostępne są dużo lżejsze i działające we wszystkich przeglądarkach rozwiązania do przesyłania plików na serwer, oparte o JavaScript.

Najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie (Google Chrome) dwa lata temu wycofała wsparcie dla (uznanego za niebezpieczne!) rozwiązania, z którego nadal korzysta ePUAP2. Druga (Microsoft Edge), jedna z nowocześniejszych, nie wspiera go od początku.

Skoro najpopularniejsza, to znaczy, że... większa część użytkowników Internetu nie ma możliwości skorzystania z tego systemu rządowego. Czy -- aby być dokładnym -- nie ma możliwości pełnego wykorzystania go. Może załatwiać sprawy przez Internet ale do pism i wniosków nie może załączać załączników.

Co na to Konstytucja, definicja demokracji i hasła takie jak "równość w narodzie"?

Oto oryginalna odpowiedź otrzymana z ePUAP2 (oczywiście Kopy-Past z jakiegoś podręcznika dla operatorów service desk):

Szanowny Użytkowniku

prosimy o:
- wyczyszczenie pamięci podręcznej i ciasteczek przeglądarki oraz o ponowną próbę
- wykonanie akcji korzystając z innej przeglądarki internetowej/sesji prywatnej- Przeglądarka Chrome nie obsługuje wtyczki Java od 1 września 2015r. Przeglądarka Edge także nie posiada takiej możliwości.
- załączenie do zgłoszenia zrzutów ekranu ukazujących błędne działanie aplikacji / komunikaty błędu z widoczną na pasku systemowym datą/godziną > > wystąpienia i paskiem adresu (zapisane w plikach graficznych np. JPG)
- podanie pełnej nazwy formularza
- podanie ID użytkownika/podmiotu
- o zamieszczenie informacji na temat wersji przeglądarki internetowej, Java i systemu operacyjnego

Z wyrazami szacunku
Zespół Service Desk

Klasyczna, polska, informatyczno-urzędnicza masakra. Po co używać nowoczesnych rozwiązań skoro można z uporem maniaka korzystać z rozwiązania wycofanego w najpopularniejszej przeglądarce dwa lata temu?

Po co udostępniać narzędzie dla większości / wszystkich Polaków, skoro można znacznie organiczyć ich ilość stosując przestarzałe rozwiązania.

5 myśli na “W ePUAP2 dodwanie załączników ciągle na Javie…

  1. bobo

   dzieki za wpis..... zrozumialem ze szkoda tracic nerwow na to ... 2017 - > 2021 lata mijaja i jakby progres powinien byc. No wlasnie powinien .... a nie ma

   Odpowiedz
 1. Bileczek

  Lata mijają a problem dalej istnieje. Ba mało tego pojawia się nowa odmiana, po przejściu do nowej wiadomości lub jej tworzeniu jest spora szansa aby ujrzeć komunikat "Dokument Wygasł"
  Normalnie Paranoja

  Odpowiedz
 2. Anonim

  Cześć, niestety problem jest mi znany i nie wiem jak go rozwiązać. Albo dokument wygasł albo jakiś inny błąd. Dopiero po kilkunastu próbach uda się załączyć plik i jakoś wysłać dokument, ale po jakim czasie!? Nie powinno tak to wyglądać. Do infolinii ciężko się dodzwonić, ale jak już się dodzwonisz to i tak każą wysłać szczegóły problemu na maila, na którego odpowiedź czeka się tygodniami i z którego w sumie nic nie wynika :D śmiech przez łzy normalnie. Słyszałem, że na przeglądarce Firefox najlepiej to robić. A wy jakie macie sposoby?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz